W otoczeniu wspaniałych arcydzieł Gaudiego i w tętniącej życiem atmosferze Las Ramblas w Barcelonie w dniach 18 i 19 maja 2026 r. odbyło się drugie międzynarodowe spotkanie w ramach projektu AI-NYELV.
Spotkanie, zorganizowane przez Uniwersytet w Barcelonie (UB) – jednego z partnerów projektu – zgromadziło członków konsorcjum AI-NYELV na dwa intensywne i inspirujące dni wymiany poglądów, refleksji i planowania. Partnerzy mieli okazję omówić postępy w realizacji działań projektowych, podzielić się pomysłami, przeanalizować wyniki uzyskane w pierwszym roku realizacji oraz określić kolejne kroki w ramach kolejnych etapów projektu.
Spotkanie stanowiło ważny moment dialogu i współpracy, który pozwolił partnerom umocnić wspólną wizję oraz jeszcze bardziej zacieśnić więzi w ramach już i tak zgranej i zmotywowanej grupy roboczej. Szczególną uwagę poświęcono działaniom związanym z rozwijaniem wyników projektu, upowszechnianiem pierwszych rezultatów oraz planowaniem kolejnych zadań, co miało na celu zapewnienie spójnej i skutecznej kontynuacji prac.
Te dwa dni w Barcelonie upłynęły również pod znakiem satysfakcji i dumy z dotychczasowych osiągnięć. Członkowie mieli okazję podsumować postępy poczynione w pierwszym roku realizacji projektu oraz ponownie potwierdzić wspólne zaangażowanie w badanie wpływu sztucznej inteligencji na naukę i nauczanie języków obcych, a także na tłumaczenia pisemne i ustne w szkolnictwie wyższym.
Spotkanie w Barcelonie potwierdziło ścisłą współpracę między partnerami oraz dało nowy impuls i motywację do dalszej wspólnej pracy nad realizacją kolejnych celów projektu AI-NYELV.